Кафедри

Кафедра філології


МИ – НАЩАДКИ КОБЗАРЯ

Є дати, що минають і непомітно зникають без сліду. Нічого не залишають по собі, нічого не знаменують собою. Але є один день, який увібрав у себе безсмертне дихання душі, бо він такий великий і незбагненний, як життєдайний дощ, як весняний вітер, як щедре сонце. Україна у долі своїй має такий день – 9 березня. У цьому році ми відзначаємо 200-річчя від дня народження великого Кобзаря.

Уже для багатьох поколінь українців Т.Шевченко означає так багато, що сама собою створюється ілюзія, ніби ми все про нього знаємо, все в ньому розуміємо, і він завжди з нами. Та це лише ілюзія. Шевченко – невичерпний і нескінченний. З безмежного болю і неосяжної любові народжені його слова.

Чи все ми знаємо про Тараса? Хто він для нас сьогодні? Над цими питаннями змусили ще раз задумались учнів учителі української мови і літератури Володимир-Волинської гімназії імені Олександра Цинкаловського, провівши з 10 по 14 лютого Шевченківський тиждень. 

 

План проведення Шевченківського тижня:

Понеділок

Мовно-літературні ігри

Вікторини

Тарас Шевченко: факти

Виставка світлин «Моя родина в долі України»

Вівторок

Виставка ілюстрацій до творів Тараса Шевченка

Виставка «Наша творчість»

Конкурс читців творів Тараса Шевченка і про Тараса Шевченка

Середа

День театру

КВК «Шевченкіана» (9 клас)

Четвер

Шевченко в кіно

Захист учнівських проектів «Тарас Шевченко – художник»

Шевченківський КВК (5 – 6 класи)

П’ятниця

Свято «Ми нащадки Кобзаря»

Виставка друкованих видань про Тараса Шевченка (із особистих бібліотек учителів гімназії)

Випуск класних стінгазет  «Наш Шевченко»

Гімназисти були учасниками творчих проектів, акторами безсмертних п’єс, авторами віршованих та прозових творів, вправними художниками та дизайнерами, талановитими читцями та співаками, азартними гравцями, а ще – вдячними глядачами.

Розпочався тиждень інформаційною хвилинкою для усіх гімназистів «Що ти знаєш про Т.Шевченка?», проведеною учнями 9-А класу. 

Чомусь завжди ми з трепетом у душі розглядаємо старі чорно-білі світлини, а говорячи про героїчне минуле, забуваємо, що творили його прості люди, члени наших родин, наші близькі й далекі родичі. Саме у цьому переконались учні 5-11 класів,  узявши участь у проекті «Моя родина в долі України». Світлини, які принесли Галащук Я., Оксентюк І., Сенатор Е., Головач Н., Баснін Б., Голуб Е. (7-Б клас), Царук Д, Остапюк Ю. (9-А клас), Шаран А. (8-А клас), Демчук Я. (10 клас), Шевченко О. (11-А клас) та вчителі гімназії, проілюстрували участь їхніх родин у долі України  (найстаріше фото датоване 1820 роком).  

Конкурс читців творів Тараса Шевченка і про Тараса Шевченка розпочався відомими словами Максима Рильського:  

  Благословен той день і час,

  Коли прослалась килимами

  Земля, яку сходив Тарас

  Малими босими ногами,

  Земля, яку скропив Тарас

  Дрібними росами-сльозами.

 

У виконанні   одинадцятикласниці Галини Шарко, дипломанта багатьох міських та обласних конкурсів майстрів художнього читання,  прозвучав  уривок із Шевченкових «Гайдамаків».

22 учасники конкурсу зуміли передати поетову любов до України,  ненависть до її ворогів  і прагнення сучасників бути достойними слави прадідів.

Переможцями в  молодшій  віковій категорії стали учні 6 класу Шадура Катерина та Решетило Віталій.

Восьмикласники Зеленько Назарій і Назарук Аліна  теж посіли І місце.

Майстерно декламували поезії  В.Коротича «Триптих» та Івана Драча «Виклик» гімназисти  Дячок Давид і Гончарук Максим, переможці в старшій віковій категорії.  Завершено конкурс  останнім із названих віршів, який звучав особливо актуально:

Скиньте з Шевченка шапку. Та отого дурного кожуха.

Відкрийте в нім академіка. Ще одчайдуха-зуха.

Ще каторжника роботи. Ще нагадайте усім:

Йому було перед смертю всього лише сорок сім.

День театру пройшов, як і всі заходи тижня, під гаслом «Ми - українці».

На імпровізованій сцені спочатку з’явилися найменші, п’ятикласники, які інсценізували уривок із повісті С.Васильченка «В бур’янах». Успішним був дебют Марії Назарової, Тараса Процюка, Романа Пасічка, Соломії Матвіюк та Андрія Лукасевича. 

Пристрасні мисливці (Давид Дячок і Свинаренко Іван), герої усмішки Остапа Вишні «Екіпіровка мисливця», так переконливо розповіли про підготовку до «охоти», що глядачі довго їм аплодували. 

Восьмикласники запропонували увазі гімназистів уривок із трагікомедії «Сто тисяч» І.Карпенка-Карого. Владислав Іщук (Герасим), Назарій Зеленько (Савка), Загола Захар (Копач) і Світлана Голячук (Параска) – досвідчені актори, які вже три роки грають у шкільному театрі «Азарт».  

Розчулила присутніх Наталка Полтавка, бо погодилася вийти заміж за будь-кого, аби тільки мати була спокійною. Аліна Назарук (Наталка), Ірина Марчук (Терпилиха), Назарій Загола (виборний) разом заспівали пісню «Де згода в сімействі», яку підхопили всі глядачі. 

Ми, українці, і є такими: допитливими й обмеженими, легковірними й обережними, щедрими й жадібними. Впізнавали себе і розуміли, якими не треба бути.

«Не примушуй мене, а зацікав!» - саме цим бажанням світяться очі в сучасного гімназиста. Чи можливо рутинний процес перетворити на активну пізнавальну діяльність? Чи хоче сучасний учень виявляти себе? Вчителі гімназії переконалися, що діти в нестандартній ситуації вчаться не з примусу, а за бажанням і внутрішніми потребами.

На традиційних уроках дитина працює лише кілька хвилин, інший час – слухає вчителя, а частіше – просто очікує перерви. Пасивність неминуче призводить до втрати інтересу до предмета і до навчання загалом.

Як же залучити дитину до навчальної праці, яка дозволить їй відчути радість пізнання?   Є багато способів, і один із них – гра.

12 лютого дев’ятикласники брали участь в інтелектуальній грі «Шевченкіана», проведеній Повзун О.С. Діти показали глибокі  знання з предмета, фантазували, швидко і логічно висловлювали думки.

Поезія, живопис, музика, кіно – все об’єдналося навколо великої постаті Кобзаря. Гончарук Максим та Дячок Давид майстерно читали вірші  Т.Шевченка; Цибульська Анастасія та Мельничук Анастасія підготували музичну композицію «Бандурист». 

Глядачі ж не лише активно вболівали за команди, а й брали безпосередню участь у «Шевченкіані».

У груповій грі завжди є елемент змагання, а значить, в учасників під час підготовки має проявлятися сила волі, наполегливість, увага. І саме такими якостями вражали нас юні шевченкознавці. Але головне – під час гри гімназисти отримали задоволення та впевнились у своїх силах!

Не відстали від дев’ятикласників і учні 5-6-х класів, між зведеними командами яких учителі Черняк М.В. і Влодарчук Л.Я. провели літературний КВК зі знання творів Т.Г.Шевченка.

Як підсумок Шевченківського тижня, 14 лютого, у п’ятницю,  відбувся вечір «Ми – нащадки Кобзаря». У повному залі гостей програма розпочалася грою бандури у виконанні вчителя біології Бондарук О. П. 

Глядачі мали змогу почути кращих читців Шевченкового слова гімназії – Дячка Давида (учня 9 класу), який майстерно перевтілився в образ Тараса Шевченка  Шадуру Катерину (ученицю 6 класу), Зеленька Назара (учня 8 класу).  

У виконанні учнів і вчителів прозвучали пісні на слова Шевченка. Юні  актори-п’ятикласники та керівник драмгуртка Влодарчук Л.Я. за інсценізацію «Садок вишневий коло хати» були нагороджені грамотами. 

Особливою частиною свята стало декламування учнями гімназії «Заповіту» різними мовами (німецькою, французькою, англійською, іспанською, польською). Волонтер із Корпусу Миру Джейк Макгрю прочитав «Заповіт» українською, чим приємно здивував усіх присутніх. 

Затамувавши подих, глядачі слухали «Виклик» І.Драча у виконанні учня 9 класу Гончарука Максима, пісню «Не тополю високую» у виконанні Черняк М.В., учителя української мови і літератури, пісню «Козаки йдуть» у виконанні учителя фізкультури Глущика М.М., захоплювалися майстерною грою акторів під керівництвом Повзун О.С. 

Організатори Шевченківського тижня виносять подяку всім учням і вчителям гімназії, які брали участь у заходах з нагоди 200-річчя народження великого Кобзаря.                                                 

 

IMG_9787

IMG_9788

IMG_9978

IMG_9841

IMG_9845

IMG_9847

IMG_9879

IMG_9919

IMG_9952

IMG_9963

IMG_9968

IMG_9973

IMG_9977

Повний список