Блог Козік Наталії Олександрівни

Узагальнення знань про неорганічні та органічні речовини

Тема: Узагальнюючий урок в 11 класі з теми: «Узагальнення знань про неорганічні та органічні речовини».

Мета уроку: поглибити і узагальнити знання учнів про роль хімії у житті людини, навчити застосовувати набуті знання для вирішення практичних завдань, повторити хімічні властивості деяких неорганічних та органічних речовин.

Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть :

- позбуватися  нескладних плям на одязі;

- краще доглядати за автомобілем квітами

- вирішувати задачі практичного змісту.

Обладнання та реактиви: хімічні склянки, скляна паличка,  спиртівка, сірники, фенолфталеїн, спиртовий розчин йоду, рослинна олія, бензин, клаптик тканини, сіль, вапняна вода, таблетки глюконату, лактату та гліцерофосфату кальцію, хлоретан, амоній нітрат, вода з крану, кип’ячена вода.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Методи  і форми навчання: бесіда, проблемні завдання, самостійна робота та робота в групах.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Повідомлення теми, мети уроку, очікуваних результатів та мотивація навчальної діяльності.

Усім відомий вислів М.В.Ломоносова, який ще на світанку сучасної хімії говорив : «Широко простягає хімія руки свої у справи людські…». Завершуючи вивчення теми «Роль хімії в житті суспільства », чи погоджуєтеся ви з цими словами? Але що таке знання, коли їх не можна застосувати? Адже в нашому повсякденному житті часто виникають такі проблеми, вирішити які можна тільки маючи практичні навички. Готуючись до цього уроку ми створили групи за інтересами, які одержали назви «Автолюбителі», «Квітникарі», «Домашня аптека». Кожна група опрацювала теоретичний матеріал, який був наданий учителем а також використовувала додаткові джерела інформації.

ІІ. Робота в групах.

1 група «Автолюбителі»

 1. Для того ,щоб шини автомобіля слугували довше взимку їх час від часу підкачують, а влітку спускають. Пояснити дії водіїв з фізичної точки зору.      
 2. Гума –матеріал, з  якого виготовляють шини. Чому вони чорні і чи                                                можна отримати кольорові шини?       
 3. Якщо взимку ви вирішили подорожувати автомобілем , то варто подбати про те, щоб лобове скло не замерзало. Як це зробити?
 4. У вас виникла підозра, що  ви  купили бензин з великою кількістю води. Які речовини домашнього вжитку можна використати для вияву фальсифікації?
 5. У радіатор автомобіля рекомендують заливати дистильовану воду. Чому ? Як її виготовити в домашніх умовах?
 6. Якщо у вас немає змоги придбати дистильовану воду, то її можна замінити пом'якшеною. Один із самих доступних способів пом’якшення води, яка заливається в систему охолодження автомобіля – додавання соди. Рекомендована доза – 6-7 гкальцинованої соди Na2CO3 на 10 л води. Можна використовувати і кристалічну соду Na2CO3.10 H2O, але в іншій кількості. Розрахуйте, скільки потрібно взяти останнього реактиву, щоб замінити 6г кальцинованої соди.

2 група «Квітникарі»

 1. Кімнатні рослини-наші улюбленці і потребують ретельного догляду та підживлення. Одним з методів забезпечення рослин мікроелементами є позакореневе підживлення крізь листки під час вегетації. Які речовини слід вносити в грунт, щоб забезпечити рослини всіма мікроелементами?
 2. Для кращого утворення бутонів рослини необхідно поливати розчином суперфосфату з масовою часткою розчиненої речовини 0,1%. На одну дорослу рослину необхідно витратити200 грамівтакого розчину.Яку масу суперфосфату необхідно розчинити у воді ,щоб підживити 10 кімнатних рослин?
 3. Назвіть позитивні та можливі негативні наслідки кореневого підживлення рослин мінеральними добривами.
 4. Листя деяких кімнатних рослин вкриті воскоподібною речовиною. До якого класу речовин вона відноситься та яку роль виконує?
 5. Найбільш доступним та популярним добривом для підживки кімнатних рослин є звичайний цукор. Для приготування  розчину 25г. цукру розчиняють у 0,5л. води. Обчислити масову частку цукру у добутому розчині. Розчин якої органічної речовини є більш ефективним?
 6. Які відходи продуктів харчування можна використати для розпушування грунту у горшках для квітів ?

3 група «Хімчистка»

 1. Вам довелося прати темні речі з милом у твердій воді. Після прання і полоскання на них залишився «сивий» наліт. Як його позбутися і що можна було б зробити, щоб цього уникнути?
 2. Якщо ви за святковим столом зіпсували одяг жирною плямою і не можете відразу ж зайнятися її виведенням, рекомендують негайно засипати пляму сіллю. Іноді після такої обробки пляма цілком зникає. Які при цьому відбуваються процеси і до яких явищ вони належать - фізичних чи хімічних?
 3. Дві господарки готувалися до прання. Перша підігріла воду до 60°С і замочила в ній білизну, друга нагріла воду до кипіння, прокип’ятила білизну 5 хвилин, остудила до 60°С і тільки після цього почала прання. У кого білизна краще відпереться? Яким простим дослідом це можна довести та як пояснити?
 4. Плями від смоли чи вару з одягу іноді вдається вивести дуже простим способом: пропрасувати гарячою праскою, проклавши по обидва боки плями цупку тканину чи фільтрувальний папір, який треба постійно змінювати. Які при цьому відбуваються процеси і до яких явищ вони належать – фізичних чи хімічних?
 5. Вам треба видалити дві свіжі плями від соняшникової олії та йоду. Чи можна видалити їх фізичним способом, не використовуючи хімії?
 6. Допомагаючи подрузі на кухні готуватися до прийому гостей, ви посадили жирну пляму на вовняну спідницю. Відомо, що таку пляму можна видалити, якщо відразу ж засипати її дрібною сіллю чи зубним порошком. Зубного порошку в будинку не виявилося, сіль була тільки з великими кристалами, і подруга запропонувала вам засипати пляму питною содою. Чи варто скористатися цією порадою? До яких наслідків це може призвести?

Після закінчення роботи в групах кожна група представляє результати своєї роботи ( завдання групам були відомі попередньо, тому учні мали достатньо часу щоб знайти правильні відповіді).

III. Уточнення інформації.

Правильні відповіді:

1 група

 1. Повітря, як і всі гази, розширюється від нагрівання і стискається від охолодження.
 2. Гума наповнена сажею. Якщо використовувати інші наповнювачі ,то можна одержати кольорові шини.      
 3. Скло треба змазати гліцерином, температура замерзання якого менша ніж температура замерзання води.
 4. Довести наявність води у бензині можна використовуючи негашене вапно або суміш соди та лимонної кислоти. При додаванні до бензину вапна утвориться мутна суспензія. Якщо у бензині є вода, то суміш буде " закипати" .
 5. При використанні у радіаторі твердої води утворюється накип-кальцій або магній карбонат. Об'єм радіатора буде зменшуватись і система охолодження буде працювати неефективно. Отримати дистильовану воду можна проводячи випаровування і конденсацію.
 6. М (Na2CO3)=106г/моль і М(Na2CO3·10H2O)=286г/моль. Необхідно внести 6г кальцинованої соди. Складаємо пропорцію:

286г Na2CO3·10H2O  містить  106г Na2CO3

X г                               _                6г

X =16,2 г( кристалічної соди).

2 група.

1. Для цього застосовують приблизно такі  речовини: борна кислота (Н3ВО3)-0,03-0,05%;

Цинк сульфат (ZnSO4)-0,03-0,05%

Калій  перманганат(КМnO4)- 0,06-0,1%

Купрум сульфат (CuSO4)- 0,02-0,05%

2. У воді об’ємом приблизно 2 л. треба розчинити 0,2 г. суперфосфату.

3. Надлишок нітрогену сприяє нарощуванню вегетативної маси, але затримується цвітіння; надлишок калію приводить до пожовтіння листя;  надлишок фосфору стимулює цвітіння , але рослина раніше відмирає .

4. Воскоподібні  речовини належать до класу естерів. Покриття не допускають надмірного випаровування вологи з листків рослини.

5. Масова частка цукру в розчині становить 4,76% . Більш ефективним є розчин глюкози.

6. Для розпушування грунту використовують кавову гущу .Земля  стає пухкішою і легкою, підвищується кислотність та вміст кисню.

3 група.

1. Мило у твердій воді погано милиться і утворює осад кальцій стеарату:

2 C17H35COONa + Ca(HCO3)2 = (C17H35COO)2Ca↓ +2 NaHCO3

Цей осад і проступає на темних тканинах у вигляді «сивого» нальоту. позбутися його можна, якщо прополоскати речі в слабкому розчині оцтової кислоти:

(C17H35COO)2Ca + 2CH3COOH = 2 C17H35COOH + Ca(CH3COO)2

Щоб цього не сталося, воду треба попередньо пом’якшити кип’ятінням чи додаванням соди.

2. Це фізичний спосіб, тому що сіль не вступає в хімічну взаємодію з жирами, а тільки адсорбує їх.

3. Мило й інші миючі засоби набагато ефективніше діють у м’якій воді. Твердість води зумовлена наявністю в ній гідрогенкарбонатів і сульфатів Кальцію Магнію. Під час кип̕ятіння гідрогенкарбонати випадають в осад у вигляді карбонатів:

Ca(HCO3)2 = CaCO3↓ + CO2↑ +H2O

Під час нагрівання води тільки до 60° ці реакції не відбуваються і вода залишається твердою. Так що білизна краще відпереться в тієї господині, що прокип’ятила воду. Це легко довести дослідом: опустити по шматочку мила в підігріту воду і воду тієї ж температури, але прокип’ячену. У прокип’яченій воді мило розчиняється майже без осаду, а в сирій воді утвориться осад у вигляді пластівців.

4. Під час нагрівання спочатку відбувається плавлення смоли чи вару, а потім їхня адсорбція фільтрувальним папером. Два ці процеси належать до фізичних явищ.

5. Так, можна. Насамперед варто спробувати видалити ці дві плями органічним розчинником бензином, гасом. У цьому випадку буде відбуватися фізичний процес розчинення. Йод і рослинна олія гарно розчиняються в органічних розчинниках. Пляму від йоду найпростіше видалити, використавши здатність йоду сублімуватися. Тканину варто злегка підігріти ( праскою, на батареї чи над полум’ям). Це прискорить процес сублімації.

6. Ні, краще цього не робити. Кухонна сіль і зубний порошок чи крейда не реагують з жирами, а тільки адсорбують жир з волокон тканини. Питна сода хоч за зовнішнім виглядом і нагадує зубний порошок, може в присутності вологи вступати в хімічну взаємодію з жирами за рахунок гідролізу й утворення лугу:

NaHCO3+ H2O= NaOH + CO2 +H2O

Луг, що утвориться внаслідок гідролізу, може вступати у взаємодію з жирами (реакція омилення), крім того, можлива зміна кольору тканини і зменшення міцності волокон вовни. Так що після обробки плями содою, річ може бути зіпсована остаточно.

IV. Підведення підсумків уроку, оцінювання навчальних досягнень учнів.

V.  Домашнє завдання.

Скласти коротке оповідання на тему «Чим може допомогти хімія у моєму житті».

 

 

 

Повний список